Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bezpieczne okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

2018-04-14
Bezpieczne okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Bezpieczne okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – czyli jakie?

Soczewka wewnątrzgałkowa dziecka przepuszcza siedmiokrotnie więcej światła UV niż oko dorosłego człowieka. Brak ochrony przed słońcem może powodować u dziecka zapalenie spojówek i uszkodzenie siatkówki. Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie chronić oczy przed szkodliwymi promieniami UV oraz polaryzują światło słoneczne. Najlepiej wybierać okulary, w których filtr wynosi 400. Na co jeszcze zwrócić uwagę by okulary chroniły, a nie szkodziły?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – wiek dziecka?

Oczy dziecka są bardzo wrażliwe już od pierwszego dnia życia. W przypadku noworodków ważne jest, aby chronić jego oczy np. przy pomocy słony w wózku przed działaniem szkodliwych promieni UV-A i UV-B. Im szybciej dziecko zacznie nosić okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, tym lepiej szczególnie podczas spacerów w słoneczne dni i w każdym przypadku kiedy oczy narażone są na działanie słońca. Na rynku dostępne są już specjalne okulary dla półrocznych niemowląt. Wczesne przyzwyczajenie do noszenia okularów sprawi, że w przyszłości dziecko chętnie będzie po nie sięgać w słoneczny dzień. Roczne dziecko powinno już mieć swoje okularki przeciwsłoneczne.

Okulary przeciwsłoneczne dziecięce – jak chronią oczy?

Promieniowanie ultrafioletowe w skrócie UV to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, niewidzialnego dla człowieka o długości fali od 10 nm do 400 nm. Dzięki promieniom UV-B wytwarzana jest witamina D3 zapobiegająca krzywicy u dzieci. Promieniowanie ma jednak też zły wpływ na skórę, ponieważ uszkadza włókna kolagenowe.

A jak działa na oczy? Rogówka i soczewka tworzą razem filtr UV oka. W siatkówce oka, która odpowiedzialna jest za zamianę energii świetlnej w impuls nerwowy, znajdują się pigmenty odpowiedzialne za reakcje fotochemiczne i absorbujące światło. To one są narażone na uszkodzenia przez promienie UV. Brak ochrony przeciwsłonecznej może powodować:

  • słoneczne zapalenie rogówki,

  • słoneczne zapalenie spojówki,

  • tłuszczyk (rodzaj zwyrodnienia spojówki),

  • skrzydlik,

  • zaćmę,

  • zwyrodnienie plamki żółtej.

U dzieci poniżej 10 roku życia soczewka wewnątrz gałkowa przepuszcza aż 75% szkodliwego światła UV, a dla porównania u osób powyżej 25 roku życia jest to tylko 10%. Te dane niezaprzeczalnie pokazują, że ochrona dziecięcych oczu przed promieniowaniem UV jest niezbędna.

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne dziecięce sprzedawane są wszędzie. Szczególnie w sezonie letnim stragany z okularami można znaleźć na każdym kroku. Niestety nie posiadają one filtra UV ani unijnego znaku CE świadczącego o minimalnym standardzie jakości wymaganym w krajach członkowskich.

Brak filtra w ciemnych szkłach może powodować trwałe uszkodzenie wzroku, ponieważ oko jest oszukiwane. Ciemna soczewka daje oku sygnał, że jest np. noc, lub ciemno i oko wyłączna naturalne mechanizmy ochronne przed promieniami słonecznymi i przyjmuje bez ograniczeń dawkę szkodliwego promieniowania UV. Jest to bardziej szkodliwe niż nienoszenie ciemnych okularów wcale. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinno się kupować wyłącznie w salonach optycznych lub wybierać tylko dobre i znane firmy.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci z filtrem – najlepsze parametry

Wiedząc, że filtr UV w soczewkach przeciwsłonecznych hamuje przenikanie promieni słonecznych i docieranie ich do oka, najlepiej wybierać okulary przeciwsłoneczne dziecięce, które posiadają filtr UV 400. Oznacza to, że do oka nie dotrą promienie słoneczne aż do długości fali 400 nm, czyli wzrok jest w pełni zabezpieczony, ponieważ jest to zapora przed pełnym zakresem fal UV.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci z filtrem sprzedawane w Polsce i innych krajach członkowskich, muszą spełniać normy Unii Europejskiej. Bardzo ważny jest certyfikat CE najczęściej wytłoczony po wewnętrznej stronie zausznika oprawek. Świadczy on między innymi o zastosowaniu bezpiecznych surowców przy produkcji okularów. Co to oznacza? Tworzywo, z którego są wykonane oprawki i soczewki, nie jest szkodliwy dla organizmu naszego dziecka.

Tanie okulary kupowane na bazarach mogą być wykonane z rakotwórczego plastiku produkowanego w Chinach. Nie warto oszczędzać na okularach przeciwsłonecznych dla dziecka, bo najważniejsze jest zdrowie naszej pociechy.

pixel